Guarana, której prawdziwa nazwa brzmi Paullinia tupana, to roślina, która pochodzi z rejonów Brazylii. W owocach tej właśnie rośliny znajdziemy nasiona, które są bogate w kofeinę. Warto również wspomnieć, że ta właśnie roślina ma w swoim składzie też teobrominę oraz teofilinę, które jednak występują w mniejszych ilościach. W ziarnach guarany znajdziemy około cztery razy więcej kofeiny niż w ziarnach kakaowca, czy innych roślinach. Jak zatem guarana wpływa na nasze zdrowie?

Jak guarana działa na organizm?

W składzie guarany znajdziemy ksantyny, do których zaliczyć możemy kofeinę, katechiny oraz procyjanidyny. Działają one na nasz organizm pobudzająco oraz psychostymulująco. W medycynie są wykorzystywane praktycznie wszystkie części guarany, jednakże zdecydowanie najlepsze właściwości mają nasiona tej rośliny, z których przygotowywane są różne ekstrakty. W sklepach oraz w aptekach, zdecydowanie najczęściej spotykane są suplementy diety z guaraną, które mają formę proszku, czy też tabletek.

Zastosowanie guarany

Guarana, którą znajdziemy w tabletkach, to po prostu suplement diety, który wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem. Przede wszystkim, powinny go stosować osoby, którym dokucza przewlekłe zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz osoby mające zaburzenia pamięci, czy koncentracji. Do tego, guarana, to doskonały środek, który poprawia odporność, likwiduje ból głowy oraz migrenę, jak również ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Tutaj, bardzo ważna jest właśnie kofeina, która przyspiesza procesy spalania tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że guaranę mogą stosować osoby mające zaburzenia erekcji. Dzięki kofeinie, ma ona wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co znacznie ułatwia przepływ krwi, także w przypadku narządów rodnych.

Dawkowanie i spożywanie guarany

Zaleca się, aby guarana była spożywana raz dziennie w dawce 50-75 mg. Tabletka powinna być połykana przed południem. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do tego, aby na jakiś czas zwiększyć zalecaną dawkę. Musimy jednakże pamiętać, że powinno być to 100 mg, przy czym wówczas powinna być ona stosowana dwa razy dziennie w dawce 50 g. Jeżeli chodzi o guaranę, która występuje w formie sproszkowanej, to możemy ją dodawać do różnych produktów. Możliwe jest również poddawanie jej obróbce termicznej, ponieważ w jej trakcie roślina ta nie stali swoich cennych właściwości.

Czy preparaty z guaraną są dla wszystkich bezpieczne?

Preparaty, które mają w swoim składzie wyciąg z nasion guarany nie powinny stosować osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami przewlekłymi, jak również chorujące na chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy. Guarana nie powinna być też stosowana u dzieci i kobiet w ciąży.

Czy nadmiar guarany szkodzi?

Przede wszystkim kofeiny nie powinniśmy przedawkować, gdyż możemy czuć się pobudzeni. Nadmierne spożywanie preparatów zawierających guaranę, może działać przeczyszczająco. Zawsze preparaty dostępne bez recepty, powinny być spożywane według zaleceń, jakie producent podał na opakowaniu, czy ulotce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *