Indyjskie orzechy mydlane, to zdecydowanie tańszy środek piorący niż standardowe proszki. Stanowią także alternatywę dla całej chemii chemii, która wykorzystywana była dotychczas w naszym domu. Warto wiedzieć, że zarówno w Indiach, jak również w Nepalu już od wieków te właśnie orzechy były wykorzystywany jako naturalny środek piorący. W łupinach orzechów znajdziemy saponinę, a więc substancję będącą naturalnej detergentem i ma działanie odtłuszczające, a w kontakcie z wodą tworzy naturalny roztwór mydlany. Ponadto, wywar z łupinek orzechów ma bardzo dobre działanie na bóle stawowe.  

Orzechy mydlane: zastosowanie

Orzechy mydlane nazywane są niekiedy orzechami mydlanymi i mają zastosowanie głownie do prania ubrań, zarówno ręcznego, jak również w pralce. Są one wykorzystywane także do mycia naczyń w zmywarce, a tutaj zaleca się wykorzystanie pięciu orzechów i umieszczenie ich na przykład w przegródce przeznaczone na sztućce. Orzechy piorące są wykorzystywane również do pielęgnacji kotów oraz psów, ponieważ mają właściwości insektobójcze, a zatem sprawdzą się przy kąpieli zwierząt domowych, ponieważ nie podrażniają skóry i nie wywołują uczuleń. Ponadto, mogą być wykorzystywane również do sprzedania. Wywar z łupin, który stanowią skorupy orzeszków gotowane w wodzie, można rozcieńczyć z wodą, czy też można nalać go bezpośrednio na jakąś ściereczkę i za jego pomocą czyścić przedmioty bezpośredniego użytku, w tym także zabawki. Ponadto, orzechy piorące mogą służyć też do pielęgnacji ciała, ponieważ w saponiny, które znajdują się w łupinach orzechów mam właściwości antystresowe. Wywar zrobiony z orzechów skutecznie zmniejsza bóle stawów, a do tego działa przeciwłupieżowo. Zatem, od czasu do czasu warto do kąpieli wlać wywar z orzechów mydlanych.

Orzechy mydlące: czy są skuteczne?

Chociaż często specjaliści podają, że orzechy mydlące są ekonomiczne, a do tego ekologiczne, a wiele osób uważa, że w ich przypadku doskonale się sprawdzają, to jednakże mimo to są takie osoby, które nie są w pełni zadowolone z ich działania. Takie właśnie osoby wskazują na to, że orzechy piorące mają charakterystyczny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadał i który nieraz może zostać na tkaninach po praniu. Żeby pozbyć się tego efektu, do prania warto dodać troszkę olejku eterycznego w zapachu, który lubimy. Ponadto, orzechy mydlące nie zawsze będą w stanie poradzić sobie z praniem białych tkanin, więc do prania można dodać odrobinę sody oczyszczonej, co da nam efekt wybielający i jednocześnie zapobiegnie szarzeniu ubrań. Najczęściej podnoszonym zarzutem jeżeli chodzi o orzechy piorące, jest ich niska skuteczność, jeżeli chodzi o usuwanie plam. Owszem są w stanie poradzić sobie one z niewielkimi zabrudzeniami, ale jeżeli chodzi o mocniejsze plamy, to mogą one po prostu nie zostać usunięte. Podobnie sytuacja wygląda z materiałami kolorowymi, do których nie można dodawać sody oczyszczonej, gdyż może je odbarwić. Zatem, kiedy po raz pierwszy kupujemy orzechy piorące, to warto zdecydować się na mniejszą ilość i sprawdzić, czy jest to produkt dla nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *