W ostatnim czasie kosmetyki naturalne zdobyły szczególną popularność i skradły serca najbardziej wymagających osób. Jednak czy podczas wybierania produktu kierujesz się samym dopiskiem “naturalny”? Jeżeli umiesz czytać składy na pewno nie raz, nie dwa spotkałaś się z ekstraktem z szałwii. Czy wiesz jak wartościowy jest to składnik? Jeżeli nie, to zdecydowanie powinnaś przeczytać ten artykuł!

Czym jest szałwia?

Szałwia (Salvia officinalis) czyli roślina z rejonu Morza Śródziemnego, która rozprzestrzeniła się po wielu krajach ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Jej łacińska nazwa pochodzi od słowa “salve”, które oznacza “zdrowie”.

Jakie właściwości ma szałwia?

Szałwia, a właściwie jej liście posiadają szereg właściwości prozdrowotnych. Ze strony medycznej są to przede wszystkim działania: antygrzybicze, dezodorujące, przeciwbakteryjnie czy przeciwzapalne. Dodatkowo obecność substancji aktywnych chociażby salwiny, działa antyseptycznie, czyli niszczące drobnoustroje na skórze.

Szałwia w kosmetykach

Dzięki bogactwie właściwości szałwii znalazła ona szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, a także w produktach kosmetycznych.

Szałwia a dbanie o włosy

Ze względu na swoje przeciwgrzybicze działanie, stosowanie szałwii jest szczególnie polecane, gdy borykamy się z problemami skóry głowy, na przykład łupieżem, dlatego znajdziemy jej wyciąg w wielu szamponach przeciwłupieżowych. Nie jest to jej jedyne zastosowanie. Stosuje się ją również przy problemie przetłuszczania się skóry głowy, stąd ekstrakty w szamponach lub wcierkach na przetłuszczające się włosy. Ostatnią właściwością dla włosów jest wzmocnienie cebulek włosowych i powstrzymanie wypadania włosów.

Szałwia w pielęgnacji twarzy

Ekstrakt z szałwii stosuje się przede wszystkim przy pielęgnacji cery trądzikowej czy skłonnej do zapychania, ponieważ zapobiega pojawianiu się zmian ropnych. Szałwia ma zbawienne działanie również dla skóry mieszanej lub tłustej, gdyż przeciwdziała powstawaniu zaskórników oraz stosowana regularnie  przywraca prawidłową produkcję sebum. Stąd zastosowanie w wielu tonikach czy kremach przystosowanych do tych typów skóry.

Dezodorant

Zmniejszenie wydzielania potu regulują zawarte w liściach szałwii olejki eteryczne. Z tego powodu ekstrakt z szałwii często znajdziemy właśnie w dezodorantach. Dodatkowo działają także dezodorująco, dlatego szałwia jest świetnym dodatkiem do dezodorantów. Warto także wspomnieć o działaniu przeciwzapalnym, które w miejscach często podrażnionych od częstego golenia jest niezwykle ważne.

Szałwia a higiena jamy ustnej człowieka

Ekstrakt z szałwii jest także stosowany w kosmetykach do higieny jamy ustnej. Dzięki działaniom przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych często spotykamy go jako składnik past do zębów. Wpływa ona pozytywnie również na nasz nieświeży oddech. Dodatkowo warto wiedzieć, że gdy mamy problem z krwawiącymi dziąsłami, powinniśmy szukać produktów (past do zębów, płynów do płukania) właśnie z szałwią w składzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *