Kasztanowiec zwyczajny (nazywany także kasztanowcem końskim) to w kulturze zachodniej drzewo znaczące i symboliczne. Kwitnąc, towarzyszy maturzystom podczas egzaminów dojrzałości. Jest także nieodłącznym elementem jesieni, będąc coroczną częścią wyrazistego, a zarazem niknącego w oczach krajobrazu, przypominającego symbolicznie o nieuchronnej jesieni życia. Paradoksalnie jednak zastosowanie produktów leczniczych wykonanych przy użyciu tego drzewa  może opóźnić, jak i uleczyć dolegliwości, które zaczynają trapić nas, gdy małymi lub wielkimi krokami zbliża się starość, a nawet po prostu dorosłość. Przykładem takiego zastosowania kasztanowca jest wykorzystanie wywaru z kasztanowca końskiego jako remedium na bolące nogi.

Wywar z kasztanowca końskiego na ból nóg – właściwości preparatu

Wywar z kasztanowca końskiego polecany jest na szereg dolegliwości zdrowotnych nóg. Preparat tego typu sprawdził się niejednokrotnie w leczeniu  i profilaktyce obrzęków, żylaków, “uczucia ciężkich nóg”, a także w ogólnym wzmocnieniu kondycji układu krwionośnego. Dzieje się tak dlatego, że ekstrakt z kasztanowca zawiera w sobie szereg substancji – garbniki, kumaryny, flawonoidy, karotenoidy i escynę, z których każda wpływa korzystnie właśnie na kondycję układu krwionośnego (między innymi uszczelniając i uelastyczniając naczynia krwionośne), a w konsekwencji pomaga rozwiązać wszystkie wspomniane w tym akapicie zdrowotne problemy. Kluczową substancją jest tu jednak escyna, mająca właściwości przeciwzapalne, zmniejszające lepkość krwi i przeciwobrzękowe. Działa ona niszcząco na enzymy, które z kolei próbują wyniszczyć ściany naczyń krwionośnych. Silne naczynia krwionośne, to takie, z których nie wycieka osocze, powodując obrzęki.

To naczynia pozbawione ognisk zapalnych (powodowanych także przez wspomniane enzymy) oraz silne, napięte – będące więc przeciwieństwem opisu problemu żylaków. Z tego też względu warto nabyć tego rodzaju preparat. Kompleksowość działania escyny jest nie do przecenienia, bo ma, na układ krwionośny, działanie: napinające, przeciwzapalne, wzmacniające, zapobiegające rozciągnięciu i deformacji. Jest więc wszystkim czego dorośli coraz częściej potrzebują, walcząc z problemami zdrowotnymi nóg, ponieważ problemy zdrowotne związane potocznie właśnie z “uczuciem ciężkich nóg” dotyczą obecnie prawie połowy populacji tych, którzy wkroczyli w dorosły wiek.

Wywar z kasztanowca końskiego na ból nóg – gdzie i jaki preparat kupić?

W aptekach i sklepach zielarskich preparaty z wyciągiem z kasztanowca końskiego można nabyć bez recepty. Jako remedium na problem ciężkich i obolałych nóg są zalecane nie tylko przez zwolenników medycyny alternatywnej i ziołolecznictwa, ale także przez lekarzy medycyny tradycyjnej. Produkty z wyciągiem z kasztanowca warto stosować nie tylko wówczas, gdy wystąpią przedstawione wyżej objawy, ale również profilaktycznie, co potwierdzają lekarze. Można używać ich także długotrwale (podczas terapii długofalowych), jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań. Czynnikami zdrowotnymi, przy których wystąpieniu stanowczo odradza się wykorzystanie w leczeniu wywaru z kasztanowca końskiego są niewydolność wątroby, nerek oraz uczulenie na któryś ze składników preparatu, w największym stopniu na wyciąg z kasztanowca. Preparatów z wyciągiem z kasztanowca końskiego nie można także użyć na skórę, która pokryta jest ranami czy wypryskami – wówczas jednak wstrzymanie się z terapią jest chwilowe, do czasu, kiedy dolegliwości te zostaną wyleczone.

Jeżeli wciąż jesteśmy sceptyczni co do pozytywnego działania wywaru z kasztanowca na bolące i zmęczone nogi, warto poszukać w Internecie badań klinicznych na ten temat, z których również okaże się, że warto sięgnąć po ten kosmetyk. Przynajmniej warto taki preparat wypróbować, bo szansę na skuteczność są znaczne – ten sam wywar wypróbowało już przed nami, z pozytywnym skutkiem, wiele osób, także pod okiem lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *